Vask ved 60°C. Hvidt sengetøj tåler vask ved 95°C.
Thread Count 220
Gode råd
Vi anbefaler, at du folder produktet helt ud inden vask og undgår overfyldning af maskinen. Produktet strækkes let efter vask.
Sengetøjet kan godt tåle tørretumbling, men vi anbefaler hængetørring af sengetøjet, da det giver et glattere resultat og er bedre for miljøet.
De første gange du vasker dit sengetøj vil du måske opleve det krøller lidt, men det bliver glattere i brug når fibrene er blevet bearbejdede.
Ønskes et glat og blank udtryk anbefales strygning.
Beskrivelse
JUNIHAVEN er smukt damaskvævet sengetøj, som bringer floraen helt ind i soveværelset. Blad- og blomsterrækker skaber et levende og todimensionelt mønster på det bløde og eksklusive sengetøj, som er vævet af 100 % egyptisk bomuld.
Den blomstrende have får nyt liv med den lyseblå farve, der skaber et roligt og harmonisk udtryk i soveværelset.
Designet stammer fra 1963 og er skabt af væver John Becker, som står bag flere designs for Georg Jensen Damask. Sengetøjet findes også til dobbeltdyne, og ekstra puder kan købes separat.