Design: Georg Jensen Damask
Eksklusivt, rosa håndklæde i 100% egyptisk bomuldsfrotté af højeste kvalitet, der sikrer velvære for krop og sjæl. Håndklædet udmærker sig ved en enestående tørreevne, der er essentiel for følelsen af wellness og selvforkælelse i hverdagen, og prydes af et indvævet logo som kvalitetsstempel.
Den varme rosa farvetone lyser smukt op på badeværelset. Håndklædet udgør et elegant, feminint indslag i indretningen og skaber en blid stemning af luksusboheme. Det lækre, tykke håndklæde i almindelig størrelse er uundværligt og bliver kun bedre, jo mere det bruges.
DAMASK TERRY serien er skabt af vores eget designteam med fokus på funktionalitet, kvalitet og skønhed. Egenskaber og værdier, som har fulgt Georg Jensen Damask gennem århundreder. Den høje kvalitet, farveægtheden og det enkle design gør den kraftige damaskfrotté af den blødeste slags til en elsket klassiker, der også fås som gæstehåndklæde, badehåndklæde, badelagen,
bademåtte og
vaskeklude.