FACET sengetøj
Før musen henover billedet for at zoome

FACET sengetøj

DKK 1.200,00


farve:
Hvid
Kvarts
Lavendel
Antal
Varenummer: 21021422710h
Design: Jette NeversJette Nevers smukke mønster blev lanceret tilbage i 1980’erne, og FACET er fortsat et af de mest populære designs. De enkle geometriske former skaber et klassisk udtryk, hvis harmoni og ro understreger den ægyptiske bomulds eksklusive kvalitet.

BEMÆRK! Dyne- og pudebetræk købes separat ved at vælge ønskede størrelser
Relaterede varer
TANGENT sengetøj
TANGENT sengetøj DKK 1.200,00
GRADIENT sengetøj
GRADIENT sengetøj DKK 1.200,00

GEORG JENSEN DAMASK

Shop designprodukter online.

Gennem generationer har GEORG JENSEN DAMASK designet og fremstillet damaskvævede kvalitets tekstiler til hjemmet. Fra den ydmyge start i 1400-tallet til det GEORG JENSEN DAMASK man møder i dag, har håndværk, traditioner og design været de bærende principper i visionen om at skabe fornyelse med respekt for historien.
Traditionen med at samarbejde med Danmarks allerbedste arkitekter, designere og kunstnere sikrer en bred kollektion – med udspring i forskellige designeres individuelle inspiration og stil. Blandt andre Arne Jacobsen (ARNE JACOBSEN damaskduge, dækkeservietter, løbere og sengelinned), Nanna Ditzel, Cecilie Manz, Diana Holstein m.fl.    

KUNDESERVICE

Har du spørgsmål, kan du kontakte os på
gjd@damask.dk